Jste zde

Čas na zimní pneu je tu

14/10/2017 - 09:00

Přezutí na zimní pneumatiky je obzvláště důležité pro ty, kteří řídí na často a na delší vzdálenosti. Klasická česká zima představuje mix různých počasí od příjemného slunečního dnes přes deštivou noc po ráno s námrazou či sněhem. Proto je kvalitní obutí základ a představuje jeden z nejdůležitějších bezpečnostních prvků vozu.

Vzhledem k tomu, že průměrná teplota v ČR je v zimních měsících pod 7 ° C, stávají se zimní pneumatiky optimální volbou pro motoristy. Dokonce i při nízkých teplotách zůstávají pružné a poskytují nejlepší úroveň trakce na rozdíl od letních pneumatik, které v podmínkách nízkých teplot tvrdnou. Zimní pneumatiky mají také zvýšený počet lamel a drážek v běhounu, což zajišťuje větší kontakt s vozovkou v mrazivých nebo mokrých podmínkách.

Stále více řidičů dává nyní přednost celoročním neboli univerzálním pneumatikám, které nabízejí mnohem lepší zimní výkon než letní pneu. Zatím však i přes značné zlepšení nedokáží nabídnout tak dobrý výkon jako letní pneumatiky v létě a zimní pneu v zimě. Vždy se tu jedná o určitý kompromis.

Při rozhodování, zdali dvě sady pneumatik nebo celoroční pneu, by si měly řidiči uvědomit své požadavky a styl jízdy a dle toho se rozhodnout. V každém případě by se měli u obou typů pneu ujistit, že jsou připraveny na zimní jízdu. Měly by se ujistit, že jsou pneu v dobrém stavu bez viditelných poškození, že jsou nahuštěny na hodnoty, které doporučuje výrobce vozidla, a že mají minimální hloubku dezénu 4 mm, která je důležitá zejména při jízdě na mokrém povrchu.

Štítky: